GC Packed Columns
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (87)
- (6)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (148)
- (13)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (26)
- (4)
- (9)
- (6)
- (22)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (6)
- (16)
- (13)
- (1)
- (255)
- (101)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (55)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (23)
- (1)
- (5)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (47)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (7)
- (8)
- (1)
- (7)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (4)
- (6)
- (5)
- (4)
- (3)
- (9)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (19)
- (5)
- (7)
- (1)
- (8)
- (5)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (15)
- (1)
- (4)
- (13)
- (43)
- (2)
- (14)
- (7)
- (8)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (13)
- (2)
- (12)
- (45)
- (207)
- (26)
- (4)
Filtered Search Results
Restek™ Hayesep T 80/100 Silco GC Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ 20% RTX-1 Silcoport 100/120 GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Micropacked GC Columns: Hayesep S
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Efficient, inert, and flexible micropacked columns are highly efficient and provide good sample capacity, resulting in a powerful tool for solving many difficult application problems.
| Max. Temperature | 250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Hayesep S |
| Packing Material | HayeSep S |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
| USP Type | S8 |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-1
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-1 are for on-column injections.
| Mesh Size | 100/120 |
|---|
Restek™ Chromosorb Packed Columns: 5% Rt-1200/5% Bentone 34
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-bonded stationary phase packed columns.
| Max. Temperature | 200°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 5% Rt™-1200, 5% Bentone 34 |
| Packing Material | Chromosorb, Silcoport™ W |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ Micropacked Inlet Conversion Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convert a Capillary GC Split/Splitless Inlet for use with 1/16 in. O.D. Micropacked Columns
| Functionality/Interaction Type | Sample pathways deactivated for ultimate inertness |
|---|
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack B): 6.6% Carbowax 20M
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graphitized carbon black offers unique selectivity and very little adsorption for alcohol analyses.
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Mesh Size | 80/120 |
| USP Type | G16 |
Restek™ HayeSep Q Porous Polymers Packed GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 275°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Hayesep Q |
| Diameter (Metric) Outer | 3.175 mm |
| Mesh Size | 80/100 |
| USP Type | S3 |
Restek™ Porapak Q Porous Polymers Packed GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Porapak Q |
| Length (Metric) | 2000 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 3.175 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Material | SilcoSmooth™ Siltek-treated Stainless Steel |
| Mesh Size | 80/100 |
Restek™ Micropacked GC Columns: Hayesep Q
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Efficient, inert, and flexible micropacked columns are highly efficient and provide good sample capacity, resulting in a powerful tool for solving many difficult application problems.
| Max. Temperature | 275°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Hayesep Q |
| Packing Material | HayeSep Q |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
| USP Type | S3 |
Restek™ Micropacked GC Columns: Hayesep N
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Efficient, inert, and flexible micropacked columns are highly efficient and provide good sample capacity, resulting in a powerful tool for solving many difficult application problems.
| Max. Temperature | 165°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Hayesep N |
| Packing Material | HayeSep N |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ Chromosorb Packed Columns: 5% Rt-1200/1.75% Bentone 34
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-bonded stationary phase packed columns.
| Max. Temperature | 200°C |
|---|---|
| Packing Material | Chromosorb, Silcoport™ W |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack C): 0.2% Carbowax 1500
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graphitized carbon black offers unique selectivity and very little adsorption for alcohol analyses.
| Packing Material | CarboBlack C |
|---|---|
| For Use With (Application) | GC |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack B): 5% Carbowax 20M
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
AGILENT TECHNOLOGIES J W DB-VRX GC COLUMN 40 M 0.
NC2954081 J W DB-VRX GC COLUMN 40 M 0.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More